توسعه ظرفیت ریسک‌پذیری( انتخاب شما برای خروج از منطقه امنتان)


پرسش‌های ظرفیت ریسک‌پذیری

  • مهارتتان در مواجهه با واقعیت و ارزیابی احتمال موفقیت هنگامی که برای ریسک کردن آماده می شوید چقدر است؟
  • اگر مهارت چندانی در این کار ندارید، چه کسی را می‌توانید به کار بگمارید تا به شما کمک کند هزینه‌ها را حساب کنید؟
  • وقتی آماده می‌شوید ریسک بزرگی بکنید، به طور معمول چقدر مسئله رهبری و تشکیل تیمی را که به شما کمک کند بررسی می‌کنید؟ توضیح دهید.
  • چه تغییراتی نیاز دارید تا در این زمینه بهبود پیدا کنید؟
  • آیا یاد گرفته‌اید چطور با دشواری بودن در بیرون از محدوده امنتان کنار بیایید؟
  • یاد گرفته‌اید چطور علی‌رغم ترستان عمل کنید؟
  • یا اینکه حضور در قلمروهای پر ریسک شما را متوقف می‌کند؟
  • چه کاری باید انجام دهید تا در این زمینه رشد کنید؟


نوشتن مطالبی درباره توسعه ظرفیت بدون پرداختن به موضوع ریسک‌پذیری غیرممکن است. تی. اس. الیوت شاعر گفته است، «فقط کسانی که ریسک رفتن به دوردست‌ها را به جان می‌خرند خواهند دانست که تا کجاها می‌شود رفت.» شما حاضرید تا کجا بروید؟ آماده‌اید که حد و مرزتان را بیازمایید؟ همه افراد جوهره ریسک‌پذیری ندارند. اما باید بدانید که ریسک‌پذیری و فشار آوردن برای اینکه ببینید تا کجاها می‌توانید بروید برای شما نسبتا راحت نیست.
گام بزرگ بعدی!
آیا اطلاعاتی در خصوص رهبری سرمایه‌گذاری‌های مخاطره‌پذیر و یا پرریسک دارید. برای اینکه بتوانید این یورش را رهبری کنید، باید احساس رسالت کنید. احتمالا کاری به این بزرگی فراتر از حد و توانایی‌هایی شما خواهد بود و برای خودتان نخواهد بود. مجبور خواهید بود باور داشته باشید که خداوند می‌خواهد شما این کار را برای دیگران انجام دهید. درنهایت، آن حس اطمینان به این رسالت را خواهد داشت.
برای افزایش ظرفیت ریسک‌پذیری خود چه چیزهایی باید بدانید!
شاید شما همین حالا با چالشی پر ریسک مواجه باشید. یا در این فکر باشید که مسئولیت پروژه‌ای پرریسک را برعهده بگیرید. یا شاید آرزو دارید کاری چشمگیر انجام دهید و احساس می‌کنید که کاری بزرگ اما پرریسک در راه است، از سوی دیگر، شاید در تمام طول زندگیتان ریسک‌گریز بوده‌اید و می‌دانید که این مسئله شما را چقدر عقب نگه داشته و ظرفیتتان را محدود کرده است. صرف‌نظر از اینکه در چه شرایطی قرار دارید، ادامه این فصل می‌تواند به شما کمک کند تصمیمات مناسبی در زمینه ریسک‌پذیری بگیرید. این موارد برخی از چیزهایی است که باید بدانید و کمکتان خواهد کرد که بیشتر یا بهتر ریسک کنید:


۱) طی دوره‌های پر ریسک واقعیت، دوست شماست.
مکس دی پری، صاحب کسب و کار و نویسنده، گفته است که «اولین مسئولیت هر رهبر این است که واقعیت را تعریف کند. این گفته درباره هرکسی که عزم می‌کند ریسک بزرگی انجام دهد هم صادق است.» وقتی دارید ریسک بزرگی می‌کنید، نمی‌توانید به هیجان کاذب یا خوش خیالی اتکاء کنید، زیرا اینها نمی‌توانند در مقابل نیروی ریسک دوام بیاورند. باید بفهمید با چه چیزی سر و کار دارید، بدترین سناریوها را در نظر بگیرید و چشم در چشم واقعیت نگاه کنید. مطمئن باشید که هزینه‌اش بیش از چیزی خواهد بود که حاضر باشید بپردازید، زمانی که می‌برد، بیشتر از مقداری خواهد بود که حاضر باشید اختصاص دهید و به انجام رساندنش بیش از آنچه می‌توانید تصویر کنید دشوار است. اما در هر حال تلاشتان را انجام دهید. به گفته استیو جابز، «به یاد داشتن اینکه آدمی خواهد مرد، بهترین روش برای اجتناب از این دام است که فکر کنید چیزی برای از دست دادن دارید. شما همین حالا هم بی‌دفاع هستید. دلیلی وجود ندارد که به دنبال خواست قلبی‌تان نروید.» مرگ می‌تواند هرلحظه به سراغمان بیاید. تا ابد فرصت ندارید. زمانی را که در اختیار دارید برای اینکه تمام آن چیزی باشید که قرار است باشید و تمام آن کارهایی را بکنید که قابلیت انجام دادنش را دارید، محدود است.


[زمانی را که در اختیار دارید برای اینکه تمام آن چیزی باشید که قرار است باشید و تمام آن کارهایی را بکنید که قابلیت انجام دادنش را دارید، محدود است.]

در زمان سنجش ریسک چگونه چشم در چشم واقعیت بدوزید؟ سوالاتی را از خود بکنید که:


⦁ دیگر چه کسی این کار را کرده است؟
⦁ شرایط چقدر می‌تواند خراب شود؟
⦁ شرایط چقدر می‌تواند خوب شود؟
⦁ می‌توانم این کار را به طور آزمایشی انجام دهم؟
⦁ آیا جای خطا وجود دارد؟
⦁ آیا پیشینه کار مثبت بوده است؟
⦁ آیا توان تحرک کافی برای موفقیت وجود دارد؟
⦁ آیا به خود ایمان دارم؟
⦁ آیا به تیمم ایمان دارم؟


هرچه سوالات بیشتری از خود بکنید و پاسخ دهید، برای ارزیابی ریسک و سنجیدن اینکه آن ریسک هوشمندانه است یا احمقانه، آماده‌تر خواهید بود.

نوشتن دیدگاه

11 − 10 =