• نام دانش آموز 731612 |
تیم مشاوره و آموزش شهرام امیری
0912-084 81 68

گزارش آزمون هوش‌های چندگانه

هوش چندگانه چیست؟

هوش با تمام فرآیندهای شناختی انسان درگیر است. هنگامی‌که واژه «هوش» به گوش ما می‌خورد معمولاً مفهوم ضریب هوشی (IQ) به ذهنمان می‌آید. هوش معمولاً به‌عنوان توانائی‌های بالقوه عقلانی تعریف می‌شود. چیزی که ما با آن زاده می‌شویم، چیزی که قابل اندازه‌گیری است و ظرفیتی که تغییر دادن آن دشوار است. امّا در سال‌های اخیر دیدگاه‌های دیگری نسبت به هوش پدید آمده است. یکی از این دیدگاه‌ها، نظریه هوش چندگانه است که توسط هاوارد گاردنر، روانشناس دانشگاه هاوارد، ارائه شده است.

طبق نظریه گاردنر، برای به دست آوردن تمام قابلیت‌ها و استعدادهای یک فرد، نباید تنها به بررسی ضریب هوشی (که معادل هوش منطقی-ریاضی است) پرداخت، بلکه انواع دیگر هوش و استعداد او شامل هوش موسیقیایی، هوش درون‌فردی، هوش برون‌فردی، هوش تصویری-فضایی، هوش جسمی-حرکتی، هوش کلامی-زبانی، هوش طبیعت‌گرا ، هوش هستی شناسانه و هوش اخلاقی نیز باید در نظر گرفته شود.

کاربرد آزمون استعدادیابی گاردنر

از کاربردهای مختلفت تست هوش چندگانه گاردنر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 مشاوره شغلی
 مشاوره تحصیلی
 برنامه‌ریزی آموزشی و هدایت تحصیلی
 استعدادیابی و تعیین استعدادهای شغلی و تحصیلی
 استخدام بر مبنای استعداد

نمودار


مطابق جدول زیر میزان سطح هوش خود را ارزیابی کنید.

پایین تر از ۲۰ ضعیف
بین ۲۱ تا ۲۹ متوسط
بین ۳۰ تا ۳۴ خوب
بین ۳۵ تا ۳۹ عالی
بالاتر از ۴۰ نخبه

تحلیل هوش‌های چندگانه شما

هوش منطقی – ریاضی

تحلیل مسائل و عملیات ریاضی و همچنین انجام محاسبات به صورت ذهنی، کسانی که هوش منطقی- ریاضی بالایی دارند در استدلال، شناسایی الگوها و تحلیل منطقی مسائل قوی هستند. این افراد به تفکر درباره مفهوم اعداد، روابط و الگوها علاقه‌مندند و دروس مربوط به ریاضیات را به راحتی درک می‌کنند.

 مشاغل همسو با این هوش: داروسازی- ریاضیدان- برنامه‌نویس رایانه- مهندس برق و مکانیک- حسابدار

هوش تصویری – فضایی

قدرت تصویرسازی ذهنی و تشخیص تصویری و فضایی کسانی که هوش تصویری-فضایی بالایی دارند در تجسم چیزها قوی هستند. این افراد معمولاً جهت‌یابی خوبی دارند و با نقشه‌ها، نمودارها، عکس‌ها و تصاویر ویدئویی مشکلی ندارند.

 مشاغل همسو با این هوش: گرافیست - معمار- هنرمند- مهندس- مجسمه‌ساز- عکاس- شاعر

هوش کلامی – زبانی

قدرت بیان و سخن‌وری هم در کلام و هم در نوشتن می‌تواند خود را نشان دهد.کلمات، زبان و نویسندگی کسانی که هوش کلامی- زبانی بالایی دارند بسیار شاخص است . به خوبی می‌توانند از کلمات، به هنگام نوشتن و حرف زدن، استفاده کنند. این افراد غالباً در نوشتن داستان، به خاطر سپردن اطلاعات و سخنرانی مهارت دارند.

 مشاغل همسو با این هوش: نویسنده/ روزنامه‌نگار- وکیل- معلم- شاعر- سیاستمدار- مترجم- روانشناس- مجری

هوش اندامی- جنبشی

تحرک فیزیکی، کنترل حرکات کسانی که هوش اندامی- جنبشی بالایی دارند در حرکت‌های بدنی، انجام عملیات و کنترل فیزیکی قوی هستند. این افراد در هماهنگ سازی چشم و دست مهارت دارند و افراد چالاک و تردستی هستند. معمولا این هوش در سه حوزه کار با ابزار، طراحی و نقاشی و همچنین انجام حرکات ورزشی خود را به خوبی نشان می‌دهد.

 مشاغل همسو با این هوش: نقشه‌کشی – هنرپیشه‌گی- ورزشکار حرفه ای- پیمانکار- جراح- مشاغل دست‌ورزی مثل تاسیسات و ...

هوش میان فردی

توانایی دوست‌یابی، ارتباط برقرار کردن و درک دیگران کسانی که هوش میان فردی بالایی دارند در تعامل با دیگران و درک آن‌ها قوی هستند. این افراد در سنجش هیجانات، انگیزه‌ها، تمایلات و منظور کسانی که در اطرافشان هستند بسیار مهارت دارند.

 مشاغل همسو با این هوش: کارآفرین- رهبر – تیم‌ساز - مدیریت- فیلسوف- مشاور- فروشنده- سیاستمدار- روانشناس

هوش درون فردی

این افراد محدودیت‌های شخصی خود (نقاط قوت و ضعف) را به خوبی می‌شناسند و اغلب از اعتماد به نفس بسیار بالایی برخوردارند، خود را با دیگران مقایسه نمی‌کنند و سعی بر این دارند که همواره با مهارت هایی که دارند، بهترین خود باشند. درون نگری و خودآزمایی کسانی که هوش درون فردی بالایی دارند، آگاهی خوبی از وضعیت هیجانی، احساسات و انگیزه‌های خود دارند. این افراد از خودآزمایی، تحلیل روزانه، کندوکاو کردن روابط خود با دیگران و برآورد توانائی‌های فردی خود لذت می‌برند.

 مشاغل همسو با این هوش: این هوش لازمه تمامی مشاغل است وقتی در خصوص موفقیت های شغلی افراد صحبت می‌شود در حقیقت شاخصه اول هر فرد میزان هوش درون فردی او می‌باشد.

هوش موسیقایی

درک ریتم و موسیقی کسانی که هوش موسیقایی بالایی دارند و همچنین در فکر کردن به الگوها، ریتم‌ها و صداها قوی هستند. این افراد از موسیقی لذت می‌برند و معمولاً در آواز خواندن، نواختن سازهای موسیقی و آهنگسازی مهارت دارند.

 مشاغل همسو با این هوش: موسیقیدان- آهنگساز- خواننده- معلم موسیقی- رهبر ارکستر

هوش طبیعت‌گرا

یافتن الگوها و روابطی که با طبیعت وجود دارد. کسانی که دارای هوش طبیعت‌گرای بالایی هستند، سازگاری بیشتری با طبیعت دارند و معمولاً به پرورش، کشف محیط و یادگیری درباره موجودات علاقه‌مندند. در سه حوزه می‌توان این علاقه را دید: محیط زیست، حیوانات و آناتومی بدن انسان

مشاغل همسو با این هوش: پزشک- زیست‌شناس- حفاظت از محیط زیست- باغبان- مزرعه‌دار- دامپزشک

هوش اخلاقی

فداکاری بدون هیچ چشم داشتی، افراد که دارای هوش اخلاقی بالا هستند بسیار مهربان و مهرورز هستند و بدون هیچ توقعی از دیگران به آنها کمک می‌کنند اما افرادی که در این هوش ضعیف هستند عمدتا مهرطلب بوده همیشه از دیگران انتظار جبران دارند.

مشاغل همسو با این هوش: پزشک - پرستار – معلم – مددکار – استاد – آتش‌نشان

هوش هستی‌شناسانه

افرادی که دارای هوش هستی شناسانه بالا هستند بسیار در حوزه هوافضا، چگونگی خلقت جهان و انسان، چگونگی نظم طبیعت و معنا شناسی زندگی بسیار کنجکاو و فعال هستند.

مشاغل همسو با این هوش: مهندسی هوافضا – دانشمند – فیلسوف – اخترشناس و پژوهشگر